PERN rozpoczyna współpracę z Central Europe Energy Partners

tankowanie paliwaKrajowy lider logistyki naftowej, niezwykle ważny dla zachowania bezpieczeństwa funkcjonowania sektora energii w Polsce i Unii Europejskiej – spółka PERN “Przyjaźń” SA dołączyła do firm zrzeszonych w CEEP.

Wydarzenia ostatnich miesięcy unaoczniły nam prawdziwe znaczenie takich pojęć jak bezpieczeństwo i współpraca w sektorze energii. Miejsce i rola PERN-u w tym zakresie trudna jest do przecenienia. To dobrze, że PERN jest z nami.

– podkreśla Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partner (CEEP).

PERN „Przyjaźń” – jest największą w tej części Europy organizacją logistyczną zajmująca się transportem oraz magazynowaniem ropy naftowej i paliw płynnych. Co roku systemem rurociągów – którymi zarządza PERN- trafia do polskich i niemieckich rafinerii, a także na potrzeby traderów – około 50 mln t. czarnego złota, o wartości ok. 50 mld dolarów. Realizację tej usługi umożliwiają dwie nitki rurociągu „Przyjaźń”, (budowa trzeciej zbliża się do końca) biegnące z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka, a następnie Schwedt w Niemczech, a także rewersyjny rurociąg „Pomorski” z Płocka do Gdańska.  PERN posiada także ponad 2,6 tys. km rurociągów produktowych, wykorzystywanych do transportu paliw płynnych wyprodukowanych przez rafinerie. Sieć ta rozchodzi się promieniście z Płocka, w kierunku Warszawy, Poznania oraz Częstochowy.

Spółka dysponuje także największymi w kraju naziemnymi magazynami na ropę naftową o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc. w swoich bazach: w Adamowie, Płocku i Gdańsku.  Niezwykle ważna dla bezpieczeństwa sektora energii jest rozpoczęta w 2013 r. na terenie Portu Gdańsk budowa pierwszego w Polsce Terminala Naftowego. Ta sztandarowa inwestycja PERN ma zapewnić w nadchodzących latach elastyczność dostaw ropy naftowej dla polskich i niemieckich rafinerii i jest odpowiedzią na wyzwania związane ze zmianami kierunków i trasami dostaw surowca. Zakończenie I Etapu tej inwestycji dedykowanej ropie naftowej jest planowane po koniec 2015 r.

Dołączyliśmy do firm zrzeszonych w CEEP z dwóch powodów: po pierwsze, aby jeszcze bardziej aktywnie włączyć PERN w proces europejskiej integracji sektora energii – co dziś wydaje się zadaniem szczególnej wagi, – a po drugie ze względu na unikalne doświadczenia naszej, liczącej już ponad półwieku organizacji, które chcielibyśmy przekazać partnerom z Europy Centralnej w imię wspólnych korzyści.

– podsumował Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń”.

Central Europe Energy Partners AISBL jest międzynarodowym stowarzyszeniem non-profit z siedzibą w Brukseli.  Stowarzyszenie jest reprezentantem szeroko rozumianego sektora energii oraz sektorów energochłonnych a także organizacji naukowo-badawczych i projektowych z Europy Centralnej.

1 października 2014 roku w skład CEEP wchodzą 24 podmioty z 5 państw UE.

Lotos

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress