Lotos Kolej ma nową lokomotywę

Lokomotywa Lotos Oil

Lokomotywę 111Ed GAMA Marathon po raz pierwszy można było zobaczyć cztery miesiące temu na największych i prestiżowych targach kolejowych InnoTrans w Berlinie. Od 11 stycznia ta nowoczesna jednostka wchodzi w skład floty spółki LOTOS Kolej. Jest napędzana elektrycznie, ale poradzi sobie także na liniach pozbawionych trakcji elektrycznej.

Już w tym samym dniu lokomotywa GAMA prowadziła pierwszy pociąg na licencji LOTOS Kolej na trasie Bydgoszcz Wschodnia – Gdańsk. W sobotę, 12 stycznia przy tej lokomotywie został uruchomiony z Gdańska pierwszy ładowny pociąg relacji Gdańsk Olszynka – Zduńska Wola Karsznice (36 wagonów, dł. 483 m, brutto 2545 ton). Pomimo trudnych warunków atmosferycznych lokomotywa spisała się bardzo dobrze.

W bieżącej działalności LOTOS Kolej maszyna będzie wykorzystywana do przewozów produktów naftowych, takich jak paliwa płynne, asfalty drogowe, czy oleje bazowe. Czteroosiową lokomotywę 111Ed GAMA Marathon wyprodukowała PESA Bydgoszcz SA.

111Ed GAMA Marathon ma parametry techniczne zbliżone do lokomotyw TRAXX, jest jednak także przygotowana do pokonywania odcinków niezelektryfikowanych. Umożliwia to dojazdowy silnik spalinowy i zbiornik paliwa o pojemności ok. 800 litrów. W trybie spalinowym GAMA Marathon pracuje nawet przez kilka godzin z optymalnymi parametrami, lecz przy ograniczonej prędkości. Wszystko zależy m.in. od ciężaru pociągu, profilu linii kolejowej (wzniesienia, spadki, łuki), warunków atmosferycznych i doświadczenia maszynisty.

– mówi Marek Smoter, dyrektor ds. taboru LOTOS Kolej.

Maszyna, zarówno pod siecią trakcyjną jak i na silniku dojazdowym, może prowadzić składy o masie powyżej 3 tys. ton. Warto wspomnieć również o komforcie, jaki zapewnia załodze – oprócz przestronnej i klimatyzowanej kabiny, to na dzień dzisiejszy jedyna w Polsce i prawdopodobnie w Europie lokomotywa wyposażona m.in. w ekologiczną toaletę.

I tak jak pozostałe lokomotywy LOTOS Kolej jest ujęta w Systemie Logistyki Kolejowej, który m.in. monitoruje pracę pociągów w czasie rzeczywistym za pomocą urządzeń GPS.

Co najmniej do końca lipca 111Ed GAMA Marathon będzie jeździła w LOTOS Kolej w eksploatacji nadzorowanej. W drugim tygodniu stycznia kolejarze z LOTOSU szkolili się w PESIE z zakresu obsługi i utrzymania maszyny.

Spółka LOTOS Kolej powstała w 2003 r. Operowała wówczas 6 lokomotywami i była w stanie przewieźć niecałe 200 tys. ton towarów rocznie. Obecnie firma zarządza około stu elektro i spalinowozami, z których jedna trzecia to najnowocześniejsze pojazdy na świecie, wyprodukowane przez takich producentów, jak BOMBARDIER, SIEMENS, VOITH, ZNLE Gliwice, czy NEWAG Nowy Sącz. W ub. r. spółka przewiozła ok. 10,5 mln ton produktów. Po trzech kwartałach 2012 r. LOTOS Kolej zajmuje 2. miejsce wśród wszystkich przewoźników operujących na polskich torach (wg pracy przewozowej) z udziałem 8,23% w rynku. LOTOS Kolej jest jednocześnie wiceliderem rynku przewozów intermodalnych. Oprócz nowoczesnego taboru spółka zarządza zelektryfikowaną stacją zakładową w Gdańsku Olszynce. W lipcu ub.r. LOTOS Kolej uruchomiła najnowocześniejszy w Polsce system hermetycznego i automatycznego mycia oraz czyszczenia wagonów.

Lotos Kolej

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress