Drugi odwiert horyzontalny Orlenu

Zakład produkcyjny Orlen

fot. PKN Orlen

PKN ORLEN rozpoczął wiercenie kolejnego otworu poszukiwawczego na terenie Lubelszczyzny: w miejscowości Berejów, leżącej na terenie koncesji „Lubartów”. Jest to już drugi odwiert poziomy Koncernu w tym roku.

Wyniki badań laboratoryjnych 300 metrów próbek skał pobranych podczas zakończonego w I kwartale 2012 roku pionowego odwiertu poszukiwawczego w gminie Niedźwiada skłoniły PKN ORLEN do powrotu na tę koncesję. Badania rdzenia skalnego dotyczyły przede wszystkim jego właściwości (fizycznych, mechanicznych i geochemicznych), jak również zawartości gazu i materii organicznej. Obiecujące rezultaty prac badawczych były podstawą decyzji o kontynuacji prac poszukiwawczych w Berejowie i wierceniu otworu kierunkowego.

Trwające wiele miesięcy analizy to jeden z najistotniejszych dla nas etapów prac pozwalających na zbadanie parametrów konkretnego obszaru występowania skał łupkowych. Na podstawie rezultatów badań możemy podejmować decyzje dotyczące kolejnych odwiertów, ich konstrukcji oraz sposobu, w jaki przeprowadzone zostaną zabiegi intensyfikacyjne, czyli szczelinowanie. Dzięki zbadanym już próbkom rdzenia skalnego z pierwszego odwiertu wiemy, że w Berejowie mamy węglowodory. Teraz musimy sprawdzić ich ilość oraz – co najważniejsze – czy uda się je w sposób ekonomicznie opłacalny wydobywać.

– powiedział Wiesław Prugar, Prezes Zarządu ORLEN Upstream.

Prace na drugim odwiercie w Berejowie potrwają około 50 dni, a jego całkowita długość, wraz z odcinkiem poziomym (ponad 1000 m) wyniesie około 3800 metrów. W przyszłym roku PKN ORLEN planuje również przeprowadzenie zabiegu szczelinowania hydraulicznego na odcinku poziomym otworu. Następnie wykonany zostanie test produkcyjny, co pozwoli na zbadanie przepływu gazu w tym rejonie.

Berejów-OU2K to drugi w historii Koncernu odwiert horyzontalny. Pierwszy tego typu otwór, o całkowitej długości 4100 metrów, PKN ORLEN wykonał jesienią w Syczynie na terenie koncesji „Wierzbica”. W sumie, od 2011 roku, w projekcie poszukiwań węglowodorów niekonwencjonalnych Koncern zakończył już cztery odwierty badawcze i jest przygotowany do uruchomienia kolejnych dwóch, jeszcze w tym roku.

Zgodnie z ogłoszoną 30 listopada 2012 r. strategią na lata 2013-2017, w najbliższych pięciu latach PKN ORLEN może wyasygnować na projekty upstreamowe do 5,1 mld zł – głównie na poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. W ramach podstawowej puli inwestycyjnej w wysokości 2,4 mld zł zostanie dokonanych co najmniej 50 odwiertów, a pierwsze zyski z projektów upstreamowych mają zostać wypracowane już w 2017 r.

PKN Orlen

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress