Pierwszy odwiert horyzontalny PKN Orlen

Orlen stacja

fot. PKN Orlen

PKN ORLEN rozpoczął dziś wiercenie otworu horyzontalnego we wsi Syczyn na terenie koncesji Wierzbica na Lubelszczyźnie. To już drugi otwór poszukiwawczy w tej miejscowości. Prace potrwają około dwóch miesięcy. W kolejnym etapie prac wykonane zostanie pierwsze w województwie lubelskim szczelinowanie poziomego odcinka otworu.

Po wykonaniu w Syczynie pod koniec 2011 roku pierwszego odwiertu badawczego o głębokości 2879 metrów i analizie pobranych próbek, PKN ORLEN podjął decyzję aby kontynuować poszukiwania na tej lokalizacji. Uruchamiany właśnie odwiert będzie jednocześnie pierwszym otworem poziomym na koncesjach poszukiwawczych PKN ORLEN w Polsce. Odwiert horyzontalny składa się z odcinka pionowego i poziomego. W  Syczynie wiercenie poziomie wykonane zostanie na głębokości 2700 m, a całkowita długość odwiertu wyniesie około 4000 metrów.

Otwór horyzontalny zaprojektowany został w najbardziej perspektywicznym pasie badanej formacji łupkowej. Przy planowaniu i realizacji odwiertu wymagana jest wyjątkowa precyzja. Najważniejsze, aby odcinek poziomy wykonać dokładnie w wyznaczonym kierunku i na optymalnej głębokości. Trajektorię otworu należy zaprojektować z uwzględnieniem zmiennych własności skał łupkowych. Poważna praca inżynierska już za nami. Jesteśmy pełni optymizmu co do rezultatów naszych prac wiertniczych w Syczynie.

– powiedział Wiesław Prugar, Prezes Zarządu ORLEN Upstream.

W efekcie podjętych prac wiertniczych w Syczynie, pod koniec ubiegłego roku pobrane zostało do analizy 300 metrów próbek rdzenia skalnego. Skały łupkowe zbadano pod kątem zawartości materii organicznej i właściwości mechanicznych. Wykonano także analizę parametrów zbiornikowych łupków w tym rejonie badając ich porowatość, przepuszczalność i podatność na kruszenie. Wyniki tych analiz okazały się na tyle zachęcające, że pozwoliły na podjęcie decyzji o kontynuacji prac poszukiwawczych w tej lokalizacji.

Po wykonaniu otworu horyzontalnego zostanie wykonany zabieg szczelinowania, a wraz z nim test produkcyjny. Zabiegi intensyfikacyjne, do których należy szczelinowanie hydrauliczne, wykonane zostaną po demontażu urządzenia wiertniczego, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu. Kluczowym momentem tego krótkotrwałego, ale skomplikowanego procesu, będzie wytworzenie kontrolowanego ciśnienia, pod którym woda zatłoczona do otworu powoduje rozszczelnienie skały. W tak utworzone szczeliny wpompowany zostanie piasek o odpowiednio dobranej granulacji. Pozwoli to na uwolnienie gazu ze skały i umożliwi jego przypływ do otworu i dalej na powierzchnię.

Prace wiertnicze na koncesji Wierzbica potrwają około 60 dni. Termin zabiegu szczelinowania otworu Syczyn-OU2K uzależniony będzie od wielu czynników, w tym również od warunków atmosferycznych.

PKN Orlen

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress