Tank-kontenery ruszyły do Afganistanu

Lotos Kolej

fot. Lotos

Blisko 510 ton benzyny, w 30 tank-kontenerach na 15 platformach. Taki transport, obsługiwany przez LOTOS Kolej, wyruszył dziś z Gdańska do Afganistanu. Tank– kontenery, których pierwsze w historii LOTOSU tankowanie odbyło się w miniony piątek, trafią do Afganistanu na potrzeby NATO.

Warto przypomnieć, że już w lutym br. LOTOS Kolej, we współpracy z LOTOS Oil, obsłużyła z powodzeniem dostawę oleju bazowego w tank-kontenerach z gdańskiej rafinerii do portu w Rotterdamie.

Przy piątkowym napełnianiu tank-kontenerów współpracowały dwa zakłady. Wydział Eksploatacji Gdańsk LOTOS Kolej, który zajmował się sprowadzeniem platform i tank– kontenerów, ważeniem wagonów oraz operacjami manewrowymi związanymi z podstawianiem i zabieraniem platform na i z nalewaka paliw, zlokalizowanego na terenie rafinerii gdańskiej.

Wierzę w to, że w LOTOSIE otwiera się nowy kanał dystrybucji produktów. Robimy to, czego żadna inna rafineria nie robi, transport kolejowy i tank-kontenery to nasza przewaga.

– komentuje Krzysztof Norkowski, kierownik Wydziału Eksploatacji Gdańsk LOTOS Kolej.

Zakład Nalewu Cystern Grupy LOTOS S.A. miał za zadanie dopilnowanie procesu nalewu benzyny do tank-kontenerów.

Ta operacja wymagała od nas przygotowania zupełnie nowego programu nalewczego i dużego zaangażowania się wielu pracowników Zakładu Nalewu Cystern, jak i służb informatycznych LOTOSU oraz pracowników LOTOS Serwis. Proces przebiegł pomyślnie, dlatego liczę, że to udany początek nowego rodzaju transportu naszych produktów.

– mówi Waldemar Lendzion, kierownik Zakładu Nalewu Cystern Grupy LOTOS S.A.

Napełnione tank-kontenery są w drodze na terminal kontenerowy do Warszawy. Następnie przeładowane zostaną na inny pociąg zmierzający do granicy polsko–białoruskiej. Dalej koleją pojedzie on w kierunku Kazachstanu.  Tam tank-kontenery zostaną przeładowanie na transport samochodowy i ruszą w dalszą drogę do Afganistanu.

Tak płynna logistyka może odbyć się tylko przy udziale jednostek intermodalnych.Tank-kontenery umożliwiają bardzo łatwą zmianę środka transportu z kolejowego, na morski czy samochodowy i odwrotnie, a to przekłada się z kolei czas i koszt realizacji danego zlecenia.

– podkreśla Mirosław Łosiński, dyrektor ds. operacyjnych LOTOS Kolej.

LOTOS Kolej to druga największa firma na rynku przewozów kolejowych w Polsce. Po pierwszym kwartale br. spółka zwiększyła udziały wg pracy przewozowej do 7,77% wobec 6,81% w porównywalnym okresie 2011 roku.

Lotos

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress