MOL ukończył inwestycję w kompleks poliolowy na Węgrzech

Kompleks poliolowy MOL na WęgrzechWarta 1,3 mld EUR inwestycja w kompleks poliolowy MOL w Tiszaújváros została uroczyście otwarta. Fabryka może pochwalić się możliwościami produkcyjnymi na poziomie 200 tys. ton polioli rocznie. Ważną dla dalszego rozwoju firmy uroczystość poprowadzili: Viktor Orbán, premier Węgier, Zsolt Hernádi, prezes i CEO Grupy MOL oraz członek zarządu thyssenkrupp Ilse Henne. Grupa MOL stanowi dziś jedyną na Węgrzech i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej firmę, zdolną pokryć cały łańcuch wartości, od przerobu ropy naftowej po produkcję polioli – szeroko stosowanego w przemyśle surowca.

Podczas uroczystości w Tiszaújváros Grupa MOL świętowała ukończenie swojej największej inwestycji, kompleksu poliolowego. Umowę licencyjną pomiędzy MOL, thyssenkrupp i Evonik IP podpisano latem 2017 r., a kamień węgielny pod tę fabrykę wmurowano we wrześniu 2019 r.

Kompleks poliolowy MOL w Tiszaújváros na Węgrzech

Najważniejsze komponenty zakładu przetransportowano do Tiszaújváros na przełomie 2019 i 2020 r., w dużej mierze transportem morskim, a następnie na miejscu instalowano kolejno jednostki wytwarzania nadtlenku wodoru, tlenku propylenu, polioli i glikolu propylenowego. Poza czterema najważniejszymi instalacjami, w skład zakładu wchodzą również pilotażowa fabryka polioli, laboratorium pracujące nad zapewnieniem jakości oraz zlokalizowane w miejscowości Százhalombatta centrum badawczo-rozwojowe.

Jestem dumny z ukończenia kompleksu poliolowego. To był prawdziwie międzynarodowy projekt, przy którym w ostatnich sześciu latach pracowały tysiące ludzi, umożliwiając ukończenie największej inwestycji w historii Grupy MOL, a być może również w najnowszej historii Węgier. Zsolt Hernádi - CEO Grupy MOLPrzeszliśmy długą drogę, ale przed nami jeszcze więcej wyzwań. Kompleks poliolowy znacząco wzmocni pozycję naszej firmy i jej konkurencyjność, dzięki objęciu całego łańcucha wartości – od przerobu ropy naftowej, do produkcji polioli. Ta inwestycja przywraca też znaczenie Tiszaújváros w europejskim przemyśle chemicznym, czyniąc z miasta jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w regionie. Pozwoli to wzmocnić konkurencyjność naszego kraju oraz stymulować dalszy wzrost gospodarczy. Dzięki tej inwestycji, Węgry będą silniejsze, a sukces MOL to sukces całego kraju.

– powiedział Zsolt Hernádi, Prezes i CEO Grupy MOL.

Kompleks poliolowy MOL wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności, oddziaływania na środowisko oraz automatyzacji, dzięki połączeniu sprawdzonych technologii z innowacyjnymi rozwiązaniami. Jesteśmy wdzięczni MOL za bliską i pełną zaufania współpracę. Ten zakład to prawdziwa wizytówka i doskonały przykład tego, jak w thyssenkrupp Uhde wspieramy zieloną transformację w przemyśle. Dzięki zintegrowanym, wysoce zautomatyzowanym instalacjom produkcyjnym, cenny surowiec będzie tu produkowany w sposób niezwykle efektywny i zrównoważony.

– powiedziała Nadja Håkansson, CEO thyssenkrupp Uhde.

Przy projekcie pracował międzynarodowy zespół złożony z kilku tysięcy ekspertów, a prace inżynieryjne i projektowe były prowadzone w Niemczech, Tajlandii, Indiach i na Węgrzech. Wyposażenie fabryki pochodzi z 24 krajów. Na potrzeby budowy zużyto 75 tys. metrów sześciennych betonu, 13 tys. ton stali, 2,5 tys. km przewodów i 700 km rur, co pochłonęło ponad 18 mln roboczogodzin. Węgierski rząd wsparł inwestycję kwotą 131,5 mln euro – 93,6 mln euro w postaci ulg podatkowych, z których można skorzystać po ukończeniu inwestycji oraz 37,9 mln euro grantu, przyznanego w oparciu o indywidualną decyzję rządu.

Poliole stanowią jeden z najbardziej pożądanych surowców plastikowych, stosowanych w różnych branżach i sektorach od motoryzacyjnego, przez odzieżowy, po izolacje. Z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu wytrzymałych produktów konsumenckich, z którymi mamy do czynienia z codziennym życiu.

Poliuretan wytwarzany z polioli stosowany jest m.in.:

  • do produkcji materacy piankowych, piankowych wypełnień siedzeń, sof czy foteli, a także sztywnych pianek do izolacji lodówek;
  • do produkcji materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, zarówno w przypadku budynków jak i np. rur;
  • do produkcji uszczelniaczy i klejów znanych ze sklepów budowlanych oraz elastycznych gumowych podeszew butów sportowych.

Fabryka w Tiszaújváros będzie wytwarzać poliole wykorzystując najbardziej efektywne i przyjazne środowisku metody, jakie są obecnie dostępne. Zgodnie z wyliczeniami MOL, zakład wniesie rocznie 150 mln euro do wyniku finansowego Grupy i zapewni wieloletnie zatrudnienie blisko 300 osobom.

Grupa MOL wzmacnia swój biznes chemiczny od blisko dekady: nowy zakład ekstrakcji butadienu został ukończony w 2015 r. kosztem 35 mld HUF, następnie, w 2018 r. firma ukończyła budowę zakładu produkującego gumę syntetyczną za 100 mld HUF. W 2016 r. ogłosiła zaś strategiczną zmianę, przygotowującą organizację na transformację energetyczną i erę po paliwach kopalnych, dzięki rozszerzeniu portfolio. W ramach największej, trzeciej fali inwestycji w biznes petrochemiczny, obok kompleksu poliolowego, najważniejszym elementem jest fabryka polipropylenu warta kolejnych 65 mld HUF oraz dalsze, trwające inwestycje o wartości blisko 2 mld euro, które zabezpieczą długoterminową przyszłość branży chemicznej.

MOL

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress