LOTOS inwestuje w rozwój terminala paliw w Piotrkowie Trybunalskim

Lotos TerminaleW siedzibie Grupy LOTOS w Gdańsku podpisano 14 stycznia umowy związane z rozbudową i modernizacją terminala paliw w Piotrkowie Trybunalskim. Właścicielem obiektu jest spółka LOTOS Terminale odpowiedzialna w ramach grupy kapitałowej za magazynowanie i dystrybucję paliw na terenie całego kraju. Inwestycję zrealizuje KB Pomorze, jeden z najlepszych wykonawców w branży mechanicznej.

Ta inwestycja to nasza odpowiedź na zwiększone zapotrzebowanie rynku na usługi przeładunkowe spowodowane skuteczną walką państwa z tzw. szarą strefą. Systematyczny wzrost wolumenów sprzedaży i wzrastające oczekiwania klientów powodują konieczność stałej optymalizacji siatki terminali paliw wykorzystywanych w procesie dystrybucji paliw. W procesie tym Grupa LOTOS zawsze stara się w maksymalnym stopniu wykorzystywać własne bazy i terminale przeładunkowe. Stąd też potrzeba rozbudowy obiektu w Piotrkowie Trybunalskim.

– podkreśla Jarosław Wittstock, p.o. prezesa Zarządu Grupy LOTOS.

Wartość inwestycji to niespełna 100 mln zł. Umowę kredytową z Bankiem Millennium na finansowanie tego zadania podpisano również 14 stycznia. Rozbudowany i zmodernizowany terminal prawie czterokrotnie (do 11100 m3) zwiększy swoją pojemność magazynową. Ponad dwukrotnie zwiększy się też jego zdolność przeładunkowa (do 700000 m3/rok). Z 1700 do 2500 l/min wzrośnie również prędkość nalewu i, co ważne, terminal po zakończeniu inwestycji będzie pracował 24h/dobę, 7 dni w tygodniu. Warto podkreślić też bardzo dobrą lokalizację tego obiektu – w pobliżu autostrad A1 i A2.

Celem strategicznym spółki LOTOS Terminale jest skuteczne konkurowanie na rynku magazynowym i dystrybucyjnym paliw. Aby temu sprostać musimy posiadać terminale paliw o wystarczającym poziomie przeładunkowym, jak również wyjść na przeciw oczekiwaniom klientów, m. in. co do szybkości i jakości obsługi. Dlatego właśnie inwestujemy w rozwój terminala w Piotrkowie Trybunalskim, który dzięki podpisanej dziś umowie już niedługo będzie świadczył pełen zakres usług.

– mówi Tadeusz Szkudlarski, prezes Zarządu LOTOS Terminale.

Lotos TerminaleW ramach inwestycji powstanie też instalacja do przeładunku i magazynowania LPG, a także instalacja dozowania dodatków uszlachetniających do benzyn i olejów napędowych oraz instalacja dozowania biokomponentów do olejów napędowych. Dzięki temu terminal będzie oferował pełen asortyment produktów. Zakończenie prac zaplanowano na przełomie 2022/2023 roku.

Z KB Pomorze LOTOS współpracuje już od wielu lat. W ramach Projektu EFRA gdańska firma wykonała prace o łącznej wartości ponad 140 mln zł, w tym m. in. rurociągi między-obiektowe, rurociąg gazu ziemnego oraz montaż wytwórni wodoru. Wcześniej, w 2015 roku, inżynierowie z KB Pomorze wykonali na terenie rafinerii podziemny zbiornik LPG. Warto podkreślić też, że to również ta firma zaprojektowała i zrealizowała bardzo wysoko oceniany projekt budowy bazy paliw w Poznaniu, którą oddano do użytku w połowie 2014 roku.

Wykorzystując doświadczenia zdobyte przy realizacji analogicznych zadań, w szczególności po wspólnej budowie terminala paliw w Poznaniu, oraz mając na uwadze znajomość wymagań i standardów technicznych LOTOSU, deklarujemy dołożenie wszelkich starań, żeby za nieco ponad dwa lata przekazać do użytkowania bardzo nowoczesny wieloproduktowy terminal paliw i LPG. Inwestycja zostanie zbudowana zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz w oparciu o najnowsze dostępne rozwiązania techniczne zapewniające komfortową i wydajną eksploatację. Zastosowane systemy zarządzające zapewnią bezpieczeństwo użytkownikom oraz integrację z analogiczną infrastrukturą Grupy LOTOS. Obiekt będzie również spełniał aktualne kryteria ochrony środowiska w obszarze magazynowania i dystrybucji paliw.

– podkreśla Artur Woronko, wiceprezes Zarządu KB Pomorze.

LOTOS

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
Więcej w Artur Woronko, Dystrybucja paliw, Grupa Lotos, Jarosław Wittstock, KB Pomorze, Lotos, Lotos Piotrków Trybunalski, Lotos Terminale, Paliwa, Paliwo, Tadeusz Szkudlarski
Moya Piekary Śląskie
230 stacji paliw MOYA

Sieć MOYA nie zwalnia tempa rozwoju. Na przełomie listopada i grudnia br. do użytku zostały oddane obiekty w Dynowie (podkarpackie),...

Zamknij