Oleje i smary jako źródła oszczędności w transporcie

Środki smarne mimo tego, że stanowią jedynie małą część kosztów łącznych utrzymania firm, mogą mieć znaczący wpływ na rentowność prowadzonego biznesu. Z szacunków ekspertów Shell Lubricants, wiodącego globalnego dostawcy środków smarnych dla przedsiębiorstw transportowych wynika, że w ostatnich latach firma zapewniła swoim klientom flotowym 21 milionów dolarów oszczędności1.Shell Oleje i Smary

Koszty flotowe pod szczególnym nadzorem

Od kilkudziesięciu lat dział olejowy Shell ściśle współpracuje z klientami z branży transportowej, aby pomóc im zidentyfikować możliwości zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, przy jednoczesnym spełnianiu wysokich standardów w zakresie niezawodności, bezpieczeństwa i zgodności z normami środowiskowymi. Eksperci skupiają się przede wszystkim na dwóch głównych obszarach – doborze środków smarnych i efektywnym zarządzaniu całym cyklem użytkowania olejów i smarów.

Według specjalistów Shell dobór odpowiednich środków smarnych, efektywne stosowanie tych produktów oraz połączenie z dedykowanymi usługami, może wydłużyć okres użytkowania pojazdów i ograniczyć liczbę awarii, jednocześnie obniżając całkowity budżet przeznaczony na utrzymanie ruchu nawet o 30%2.

Nieplanowane przestoje choćby jednej ciężarówki mają niekorzystny wpływ na efektywność i rentowność biznesu transportowego. Dzięki doborowi odpowiednich środków smarnych firmy mogą mieć pewność, że ich sprzęt jest należycie chroniony, nawet podczas pracy przy maksymalnym obciążeniu. Shell oferuje pełną gamę produktów, które zostały opracowane z myślą o firmach flotowych, w tym wielosezonowe oleje silnikowe Shell Rimula, oleje przekładniowe Shell Spirax czy smary Shell Gadus.

– powiedział Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.

Kiedy błędy przynoszą straty

W międzynarodowym badaniu przeprowadzonym na zlecenie Shell, ponad 50% operatorów flot przyznała, że błędy w zakresie gospodarki smarowniczej doprowadziły do awarii pojazdów. Jeden na trzech respondentów szacuje, że nieplanowane przestoje przyniosły jego przedsiębiorstwu straty w wysokości ponad 100 tysięcy dolarów w ciągu 3 lat3.

Gdy przewoźnicy poszukują oszczędności, często jednym z obszarów, w którym dążą do obniżenia kosztów, są oleje i smary. Powszechnym punktem wyjścia w tej kalkulacji jest cena za litr czy kilogram środka smarnego. Przedsiębiorcy zapominają o tym, że najistotniejszy w tym rachunku jest koszt eksploatacji pojazdu, czyli wydatki przeznaczone na utrzymanie pojazdu w ruchu. Praktyka pokazuje, że najefektywniejszym kosztowo rozwiązaniem jest stosowanie wysokiej jakości środków smarnych, które zapewniają dłuższe okresy między wymianami i chronią pojazdy we wszystkich warunkach, pomagając ograniczyć nieplanowane przestoje co w efekcie pozwala  obniżyć koszty utrzymania.

___
1) Udokumentowane oszczędności klientów Shell Lubricants z sektora transportu w latach 2011-2015 (źródło: Shell Lubricants)
2) Potencjalny wpływ obliczony na podstawie badań przeprowadzonych przez Shell.
3) Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą Edelman Intelligence na zlecenie Shell Lubricants. Objęło 395 rozmów przeprowadzonych od listopada do grudnia 2015 roku z pracownikami sektora transportu z 8 krajów (Brazylii, Kanady, Chin, Niemiec, Indii, Rosji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych), którzy w ramach wykonywania swoich obowiązków nabywają, wpływają na zakup lub stosują środki smarne.

Shell

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress