Forum Energetyczne – Terminal naftowy PERN w Gdańsku – nowe możliwości przeładunkowe i tradingowe

VIII Forum Energetyczne. Sesja Plenarna: Unijna polityka energetyczna: w poszukiwaniu kompromisu

VIII Forum Energetyczne (2014 r.). Sesja Plenarna: Unijna polityka energetyczna: w poszukiwaniu kompromisu

W dniach 22-24 stycznia w Karpaczu odbędzie się IX Forum Energetyczne. Jest to największa tego typu konferencja w Europie Środkowej, skupiająca liderów biznesu i polityki zajmujących się szeroko rozumianym sektorem energetycznym. Debaty Forum podzielone zostaną na trzy ścieżki tematyczne: Wydobycie/Transport/Przerób węglowodorów; Produkcja/Dystrybucja energii elektrycznej; OZE/Polityka klimatyczna/ Ekologia i Ochrona środowiska.

Partnerami  Forum od wielu lat są największe polskie firmy  sektora energetycznego,  w tym także   Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. (PERN), którego  prezes Marcin Moskalewicz, od wielu lat jest stałym gościem Forum. „Polska otwiera się na morze: nowa strategia czy konieczność”, tak brzmiał tytuł debaty, którą PERN zorganizował niedawno w Gdańsku, poświęconej Terminalowi Naftowemu PERN.

Uzasadniając taki tytuł spotkania prezes Moskalewicz powiedział: – Paradoksalnie PERN jest otwarty na morze już od lat siedemdziesiątych, kiedy to powstała nasza spółka córka – Naftoport –  umożliwiająca właśnie przeładunki ropy naftowej z Bałtyku, a więc zapewniająca polskim i niemieckim rafineriom alternatywne źródło dostaw surowca. Jednak faktem jest, że dopiero budowa  Terminala Naftowego w Gdańsku  przekierowuje aktywność naszej organizacji mocno w stronę Bałtyku. I nie dzieje się tak przypadkiem, obserwujemy bowiem wyraźną zmianę kierunków dostaw ropy naftowej, którą po prostu  transportuje się dziś w coraz większych ilościach do naszej części  świata tankowcami.  Powodów jest wiele, bo  to i amerykańska rewolucja łupkowa i rosnąca konkurencja ,  ale wniosek narzuca się sam:  na naszym rynku będzie pojawiało się coraz więcej, różnych gatunków ropy z morza – na co, nawiasem mówiąc polskie rafinerie są  już  od jakiegoś całkiem nieźle przygotowane.  Naszą rolą jest zapewnienie im maksymalnie sprawnej, niezawodnej i wszechstronnej logistyki i dlatego  budujemy terminal.

Wyjaśniając przyczyny wyboru takiej strategii prezes Moskalewicz powiedział: -Trudno nie dostrzec, że po latach pewnych zaniedbań  polskie porty przemieniły się obecnie w jeden wielki plac budowy  – „największy w Europie” – jak to określił,  Rafał Baniak podsekretarz stanu w MSP.  Nikt chyba nie będzie kwestionował, że w jakiejś mierze była to konieczność rynkowa, jednak tak ogromny  i zsynchronizowany wachlarz inwestycji nie byłby możliwy bez aktywnej i przemyślanej polityki polskiego rządu.  Bo skala tych działań jest naprawdę imponująca.  Trafnie podsumował to gość specjalny debaty  Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa przypominając, że  jeszcze pięć lat temu w szeroko rozumianej gospodarce morskiej pracowało 23 tys. ludzi –  gdy dziś jest to  już  32 tys. pracowników oraz, że rok 2013 był najlepszym rokiem w historii jeśli chodzi o przychody polskich portów!

Marcin Moskalewicz, Prezes Zarzadu PERN "Przyjaźń" S.A.

Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.

Rola terminala w polityce morskiej, zdaniem prezesa Moskalewicza, będzie istotna, gdyż    polskie porty zmieniają diametralnie swój charakter: z lokalnych, skazanych na statki dowozowe i proste operacje – w duże, międzynarodowe węzły intermodalne do których docierają z Dalekiego Wschodu największe statki oceaniczne aby wyładować swój towar, który potem jest wysyłany stąd do innych krajów.  Przejmują więc rolę zarezerwowaną do tej pory  dla portów Zachodniej Europy  oferując przy okazji coraz bardziej zróżnicowany pakiet usług i coraz lepszą,  bardziej wszechstronną logistykę. Dokładnie w ten kierunek rozwoju wpisuje się wręcz podręcznikowo Terminal Naftowy PERN. Dzięki  swojej infrastrukturze,  nowym zbiornikom oraz wpięciu we wszelkie możliwe systemy transportu od rurociągów „Przyjaźni”, po autocysterny i kolej. Terminal będzie w stanie nie tylko zapewnić naszym kontrahentom elastyczność transportu,  ale pozwoli na takie działania jak separacja różnych gatunków ropy, czy kumulacja surowca.  Jednym słowem otworzy przed naszymi klientami – mam tu na myśli polskie i niemieckie rafinerie ale też traderów – zupełnie nowe możliwości.

– powiedział Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu PERN „Przyjaźń” S.A.

Te możliwości wykorzystuje już umowa jaką PERN podpisał z  włoskim koncernem Eni Trading & Shipping S.p.A. , która dotyczy  przeładunku, magazynowania i transportu ropy naftowej na lata 2014-2016.  i otwiera zupełnie nowe, możliwości tradingowe surowca w naszym kraju. Jak podkreślił prezes Moskalewicz  do tej pory  handel ropą w Polsce ograniczał się do szybkich transakcji zakup-transport-sprzedaż.  Teraz okazuje się, że można przeładować surowiec do zbiorników PERN, a po pewnym okresie magazynowania, odsprzedać go dalej z zyskiem do polskiego lub  zagranicznego odbiorcy. Jego zdaniem, ponieważ w ślady ENI poszli już inni, jest naprawdę duże prawdopodobieństwo, że ten rodzaj operacji handlowych ma przyszłość.  W ten sposób Polska może znaleźć się w elicie krajów handlujących ropą, a Gdańsk stać się ważnym punktem na mapie dla światowych traderów.

Zapytany o to czy nie obawia się, że obecna sytuacja na rynkach, a szczególnie niskie ceny ropy naftowej, mogą się negatywnie odbić na  flagowej inwestycji PERN, prezes Marcin Moskalewicz powiedział:

Odwrotnie to najlepszy moment.  W dłuższej perspektywie czasowej popyt na ropę będzie rosnąć, a sytuacja na rynkach znowu stanie się napięta i my będziemy już na to przygotowani.  Bo jak mówiła Czerwona Królowa:  kto stoi w miejscu.

Forum Energetyczne już po raz dziewiąty będzie doskonałą okazją do spotkania przedstawicieli wszystkich najważniejszych uczestników rynku energetycznego, w tym polityków, biznesmenów i ekspertów, z naszego regionu oraz  Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych. Wraz ze stałym wzrostem liczby gości rozszerzana jest także tematyka konferencji oraz liczba debat i prezentacji. Podczas najbliższego Forum  odbędzie się ponad 30 wydarzeń: bloków tematycznych, sesji plenarnych i prezentacji raportów i paneli dyskusyjnych w tym: „Technologie czystego węgla – perspektywy rozwoju”; „W poszukiwaniu optymalnego miksu energetycznego”; „Energetyka nuklearna w Europie – ile polityki, a ile ekonomii?”; „Gaz łupkowy – szansa czy iluzja?; Korytarze gazowe w Europie – alternatywne połączenia”; „Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa?”

W Forum weźmie udział pół tysiąca gości z Polski i z zagranicy – przedstawicieli firm energetycznych, analityków, ekspertów, polityków, a także dziennikarzy.

1 koment.

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress