Więcej paliw z rafinerii Lotosu

Hydrokraking MHC, nowa instalacja rafinerii Grupy LOTOS, zbudowana w ramach Programu 10+,  produkuje znacznie więcej wysokiej jakości paliw niż przewidywano w jej projekcie. Od sierpnia br. nastąpił kolejny wzrost, dzięki czemu Grupa LOTOS wyprodukuje dodatkowo ok 70 tys. ton paliw rocznie o wartości na stacjach paliw ok. 400 mln zł. To zasługa innowacyjnych działań inżynierów LOTOSU. 

Hydrokraking MHC przerabia na paliwa ciężki surowiec. Ilość uzyskanych wartościowych produktów (benzyna, oleje napędowe) w stosunku do ilości przerabianego surowca określa się mianem konwersji. Wyższa konwersja to więcej paliw z tej samej ilości wsadu. Konwersja hydrokrakingu MHC miała według projektu wynosić 60 proc. Pozostałe 40 proc. to nieprzereagowany olej – hydrowaks.

Od uruchomienia hydrokrakingu MHC przerabiającego najtrudniejszy wsad – deasfaltyzat (DAO), inżynierowie z LOTOSU zastanawiali się, jak zmniejszyć ilość hydrowaksu. Pojawiła się idea zawracania go do ponownego przerobu, czego nie uwzględniał licencjodawca instalacji Shell Global Solution.

Już pierwsze wyniki uzyskiwane przez naszą instalację pozytywnie zaskoczyły  nas i licencjodawcę, który nie spodziewał się, że proces technologiczny jego instalacji będzie tak efektywny. Ponadto dzięki przerobowi hydrowaksu na instalacji destylacji próżniowej uzyskaliśmy doskonały wsad do produkcji olejów bazowych, których jakość istotnie wzrosła.

– komentuje Marek Herra, dyrektor ds. produkcji w Grupie LOTOS.

Optymalizacja pracy MHC w nowej konfiguracji nie była łatwa. Konieczne było wykonanie wielu działań w celu poprawienia efektywności energetycznej instalacji. W 2011 r. średnia konwersja MHC wyniosła ok. 75 procent, a od 2012 r. zbliżona była do 85 procent.

Konwersję zwiększaliśmy stopniowo oceniając wraz z licencjodawcą wpływ jej wzrostu na przebieg procesu, pracę całej instalacji oraz optymalizując efektywność cieplną.

– mówi Dariusz Kruk, kierownik Zakładu Hydrokrakingu.

W sierpniu br. inżynierowie LOTOSU podjęli kolejne wyzwanie, by zwiększyć ilość paliw, a zmniejszyć hydrokwasu i osiągnęli konwersję 90 proc.

Zwiększenie konwersji instalacji MHC o 5 proc. oznacza, że przy średnim przerobie tej instalacji – 160 ton na godzinę, LOTOS wyprodukuje dodatkowo w ciągu roku ok. 70 tys. ton cennych paliw, przede wszystkim oleju napędowego.  Ich wartość na stacjach paliw to ok. 400 mln zł.

Lotos

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress