Nowa jakość paliw na polskim niebie

Lotos

fot. Lotos

Air BP, pion paliw lotniczy koncernu BP, oraz Grupa LOTOS zawarły dziś porozumienie o utworzeniu spółki typu joint-venture, która będzie zarządzać dostawami, logistyką i sprzedażą paliwa lotniczego w Polsce.

Spółka joint-venture LOTOS – Air BP Polska powstanie dzięki nabyciu przez Air BP 50-procentowego udziału w LOTOS Tank, która do tej pory w pełni należała do Grupy LOTOS S.A. Air BP, jak i LOTOS będą równoprawnymi udziałowcami, wnoszącymi do wspólnego przedsięwzięcia cenne kompetencje i doświadczenie.

Nowa spółka będzie prowadzić działalność na lotniskach w Gdańsku (GDN), Warszawie (WAW) i Krakowie (KRK).

Jedyną zmianą będzie nazwa LOTOS – Air BP Polska, która odzwierciedla nowych właścicieli. Obu koncernom zależy na znacznym zwiększeniu udziału w rynku paliw lotniczych w Polsce. LOTOS – Air BP Polska korzystać będzie z międzynarodowej bazy klientów i doświadczenia w kwestiach technicznych Air BP a także znajomości rynku lokalnego przez Grupę LOTOS i jej możliwości w zakresie realizacji dostaw.

Transakcja zostanie sfinalizowana w ciągu najbliższych 6-8 tygodni pod warunkiem uzyskania zgody organu ochrony konkurencji.

Zawsze poszukujemy możliwości rozwoju działalności Air BP. Polska jest krajem o najszybszym tempie wzrostu sprzedaży paliw lotniczych w Europie, a ponadto to tu znaleźliśmy lokalnego partnera o silnej pozycji – spółkę LOTOS. Jak zawsze naszym priorytetem jest prowadzenie działalności w sposób bezpieczny i stabilny. Będziemy dzielić się wiedzą techniczną, aby nowe przedsiębiorstwo działało zgodnie z najwyższymi standardami branży, a także, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pracownikom naszych placówek na lotniskach.

– powiedział David Gilmour, prezes Air BP

To istotny rok z punktu widzenia rozwoju spółki LOTOS Tank. W styczniu firma uruchomiła operacje tankowania do skrzydła na warszawskim Okęciu, teraz finalizuje wejście na krakowskie lotnisko w Balicach. Rozpoczęcie współpracy z Air BP daje firmie LOTOS nie tylko możliwość konkurencyjnego rozwoju w Polsce, ale przede wszystkim stanowi ogromną szansę na ekspansję zagraniczną, z której na pewno skorzystamy.

– podkreśla Maciej Szozda, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. handlu Grupy LOTOS S.A.

Air BP Polska wyraźnie zaznaczyliśmy swoją obecność w Polsce. Od tej pory będziemy mogli za pośrednictwem nowego podmiotu dostarczać paliwo lotnicze naszym klientom – komercyjnym liniom lotniczym, gdy te będą wykonywać loty do Polski. Rozbudujemy także sieć obsługi sektora lotnictwa ogólnego, umożliwiając klientom korzystanie z karty paliwowej Air BP Sterling we wszystkich nowych lokalizacjach spółki.

– powiedział Alexander Junge, Dyrektor Air BP na Europę Północną i Środkową

Polska to ważny rynek dla BP. Od 1991 r. firma zainwestowała niemal 1 mld USD w Polsce. BP zalicza się do grona 15 największych spółek w naszym kraju. Sieć licząca 455 stacji benzynowych daje nam pozycję lidera sprzedaży detalicznej paliw w Polsce. Co roku inwestujemy dziesiątki milionów dolarów realizując strategię intensywnego powiększania naszej obecności na polskim rynku. Wierzymy w sukces inwestycji w Polsce.

– poinformował Bogdan Kucharski, Dyrektor BP Europa SE, oddział w Polsce.

***
Air BP to pion koncernu BP zajmujący się usługami dla lotnictwa, który dostarcza paliwo lotnicze i wyroby specjalistyczne klientom na całym świecie. Air BP posiada sieć około 600 placówek w ponad 45 krajach i każdego roku sprzedaje ponad siedem miliardów galonów. Wśród szerokiego grona klientów Air BP znajdują się krajowe i międzynarodowe linie lotnicze, wojsko, korporacje i prywatni właściciele samolotów oraz podmioty prowadzące międzynarodowe porty lotnicze i lotniska polowe. Zespół inżynierów Air BP może świadczyć kompleksowe usługi doradcze w zakresie paliw lotniczych podmiotom zainteresowanym informacjami na ten temat.

Firma BP rozpoczęła działalność w segmencie paliw lotniczych w połowie lat 20-stych XX wieku. Każdego dnia dostarcza paliwo wystarczające do wykonania ponad 8700 lotów, co oznacza, że co 10 sekund startuje jeden samolot zatankowany paliwem BP.

LOTOS to druga największa firma w Polsce pod względem osiąganych przychodów. Koncern naftowy, prowadzi działalność w zakresie poszukiwań i wydobycia oraz przerobu ropy naftowej a także dystrybucji
i sprzedaży szerokiego asortymentu produktów naftowych. Spółka działa z powodzeniem na rynku hurtowym i detalicznym. Od 9 czerwca 2005 akcje Grupy LOTOS S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

LOTOS posiada jedną trzecią udziałów w krajowym rynku sprzedaży paliw. Dodatkowo koncern jest czołowym producentem i dostawcą olejów silnikowych oraz asfaltów drogowych, które sprzedawane są
z powodzeniem zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

Po udanej realizacji Programu 10+ (największa polska inwestycja przemysłowa ostatnich 20 lat) zdolności przerobowe gdańskiej rafinerii wzrosły z 6 do 10,5 mln ton rocznie. Przedsiębiorstwo wzbogaciło się ponadto o najnowocześniejsze instalacje rafineryjne, służące pogłębionemu przerobowi ropy, dzięki którym LOTOS jest w stanie zaopatrzyć krajowy rynek w dodatkowe ilości m.in. oleju napędowego. Dzięki udanej realizacji Programu 10+ rafineria Grupy LOTOS SA w Gdańsku dołączyła do grona najnowocześniejszych rafinerii w Europie.

Poprzez spółki zależne – LOTOS Petrobaltic, LOTOS Norge oraz LOTOS Geonafta, koncern obecny jest na Morzu Bałtycki, Północnym oraz Norweskim, a także na Litwie, gdzie prowadzi poszukiwania i wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż morskich i lądowych. LOTOS jest drugim największym producentem węglowodorów w Polsce i jedyną krajową firmą, która wydobywa ropę naftową i gaz ziemny na Bałtyku. LOTOS jest również największym producentem ropy naftowej na Litwie. Zgodnie ze strategią do 2015 roku LOTOS planuje wydobywać 1,2 mln ton ropy naftowej rocznie.

W sieci LOTOS funkcjonuje ponad 400 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych w miastach i przy trasach przelotowych, w całej Polsce. Te ostatnie, dzięki dużym parkingom, są także doskonałym miejscem do odpoczynku w czasie podróży. Spółka realizuje również inwestycje związane z budową stacji przy autostradach i drogach ekspresowych w ramach tzw. Miejsc Obsługi Podróżnych.

Spółka LOTOS Tank wzmocniła, dzięki realizacji Programu 10+, swoją pozycję na rynku paliw lotniczych. Przypomnijmy, w 2012 r. rafineria Grupy LOTOS S.A. w Gdańsku wyprodukowała ponad pół miliona ton paliw lotniczych. Oprócz Lotniska Chopina LOTOS Tank działa również w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i przygotowuje się do uruchomienia działalności w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. LOTOS Tank dostarcza też paliwo do portów lotniczych we Wrocławiu i Rzeszowie, które samodzielnie wykonują operacje tankowania. Po finalizacji transakcji spółka LOTOS Tank będzie kontynuowała działalność pod nazwą LOTOS – Air BP Polska.

Grupa Lotos

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress