Pierwszy odwiert PKN Orlen na szelfie łotewskim

PKN Orlen

fot. PKN Orlen

Platforma Ocean Nomad dotarła do łotewskiej strefy Morza Bałtyckiego i stanęła na terenie objętym licencją należącą do Balin Energy spółki joint venture, której udziałowcami są PKN ORLEN (za pośrednictwem ORLEN International Exploration and Production Company B.V), oraz Kuwait Energy Company Netherlands Cooperatief. W niedzielę firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc rozpoczęła wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego.

10 maja półzanurzalna platforma wiertnicza o nazwie Ocean Nomad została przyholowana na miejsce planowanych prac w obrębie łotewskiej strefy ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Platforma tego typu spełnia wszystkie najbardziej restrykcyjne przepisy bezpieczeństwa oraz jest najczęściej wykorzystywaną przy wierceniach na otwartym morzu, między innymi na Morzu Północnym. Prace wiertnicze prowadzone są na głębokości 132 m, pod poziomem wody i potrwają około 40 dni. W tym czasie wykonany zostanie odwiert o całkowitej głębokości 1500 m p.p.m., w miejscu oddalonym o 104 kilometry od zachodniego wybrzeża Łotwy. Dwa bloki koncesyjne, które objęte są 30 letnimi licencjami wydobywczymi zlokalizowane są na wodach łotewskich, w pobliżu granicy ze Szwecją i obejmują łącznie obszar 1664 km2.

Poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów Strategii PKN ORLEN przyjętej w ubiegłym roku. Cieszę się, że równolegle z prowadzeniem prac poszukiwawczych na koncesjach w Polsce, uruchamiamy wiercenia w ramach Projektu Bałtyk, otwierając nowe możliwości w obszarze upstreamu.

– powiedział Jacek Krawiec, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

 Z przyjemnością przekazujemy informację o przybyciu platformy Ocean Nomad na łotewski obszar morski i rozpoczęciu wierceń. Dzięki prowadzonym obecnie wierceniom Balin Energy zdobędzie dokładniejszą wiedzę na temat obszaru koncesyjnego i upewni się, czy w złożach znajdują się węglowodory w ilości uzasadniającej ich przemysłową eksploatację.

– powiedziała Sara Akbar, Dyrektor Generalny Kuwait Energy.

Do tej pory spółka Balin Energy pozyskała i zinterpretowała ponad 300 km2 sejsmiki 3D, przeprowadziła również szczegółowe badania dna morskiego oraz jakości paramertów środowiskowych. Wyniki analiz pozwoliły na podjęcie decyzji o umiejscowieniu urządzeń wiertniczych oraz rozpoczęciu fazy wierceń. Prace wykonuje podmiot zależny spółki Diamond Offshore Drilling Inc., pod nadzorem firmy konsultingowej Senergy. Dowodem występowania w basenie Morza Bałtyckiego komercyjnych ilości zasobów ropy naftowej i gazu jest niedaleka obecność eksploatowanych pól wydobywczych, zarówno na lądzie jak i na morzu, między innymi w łotewskiej miejscowości Kuldīga.

PKN Orlen

Dodaj komentarz

Twój email nie będzie widoczny w treści komentarza.
Wszystkie pola oznaczone * są wymagane.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress