28 kwietnia 2025 r. spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz konsorcjum amerykańskich firm Westinghouse-Bechtel podpisały tzw. umowę pomostową (Engineering Development Agreement – EDA), która zapewnia ciągłość realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej na Pomorzu.
Wypracowaliśmy porozumienie oparte na solidnych fundamentach, przemyślanej strukturze i jasnym podziale odpowiedzialności. Umowa EDA to platforma dalszej współpracy i przykład korzystnego dla obu stron kompromisu, gwarantującego utrzymanie najwyższych standardów technologicznych i bezpieczeństwa, racjonalne koszty oraz odpowiedzialne zarządzanie ryzykiem i harmonogramem.
– powiedział Piotr Piela, p.o. Prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.
Zaawansowana faza projektu
Podpisanie umowy EDA umożliwia przejście do kolejnych etapów realizacji inwestycji, obejmujących:
- zaawansowane badania geologiczne (już wykonano odwierty o łącznej długości niemal 20 kilometrów),
- prace inżynieryjne i przygotowawcze na terenie przyszłej elektrowni,
- rozwój łańcucha dostaw oraz współpracę z lokalnymi firmami i społecznościami,
- kontynuację procedur pozyskiwania pozwoleń i zezwoleń.
Wchodząc w kolejną fazę projektu – obejmującą zaawansowane badania geologiczne oraz prace inżynieryjne na terenie inwestycji – Bechtel jest głęboko zaangażowany we współpracę z PEJ, Westinghouse, lokalnymi firmami i mieszkańcami. Projekt ten ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia niezależności energetycznej Polski, napędzania zrównoważonego wzrostu gospodarczego, wspierania lokalnych przedsiębiorstw i tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy. Jesteśmy dumni, że możemy odegrać rolę w tym niezwykle ważnym dla przyszłości Polski przedsięwzięciu.
– podkreślił Craig Albert, Prezes i Dyrektor Operacyjny Bechtel.
AP1000® – sprawdzona technologia dla Polski
W ramach projektu zostanie wykorzystany reaktor AP1000® – zaawansowana technologia Westinghouse, stosowana już w działających blokach na świecie. Jak zaznaczył Dan Lipman, Prezes Westinghouse Energy Systems:
Ten projekt nie tylko zapewni Polsce niezawodne źródło czystej energii w przystępnej cenie na dekady, ale także wygeneruje miliardy złotych inwestycji, pozytywnie wpływając na PKB i tworząc tysiące miejsc pracy.
Nowa umowa, nowe standardy
Umowa EDA, podpisana na dziewięć miesięcy, wprowadza istotne zmiany w stosunku do wcześniejszej umowy ESC, m.in.:
- częściową zmianę modelu wynagradzania,
- usprawnienie nadzoru inwestora nad realizacją kontraktu,
- optymalizację procedur odbiorowych zrealizowanych produktów.
Zmiany te uwzględniają doświadczenia zdobyte podczas realizacji poprzednich etapów współpracy.
Podpisanie umowy EDA to kolejny krok na drodze do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która ma odegrać kluczową rolę w transformacji krajowego sektora energetycznego oraz zapewnić Polsce czystą, bezpieczną i stabilną energię na wiele dekad.
Polskie Elektrownie Jądrowe